Uzaktan Eğitimin Faydaları

Uzaktan-egitimin-faydalari

Uzaktan Eğitimin Faydaları

Uzaktan eğitim sistemleri eğitim sürecince birçok faydanın ortaya çıkmasına olanak tanımaktadır. Uzaktan eğitim sistemleri geliştirilirken yüz yüze eğitimde yaşanan eksikliklerin tamamı ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede eğitimin kalitesi, verimliliği ve başarı oranı olabilecek en yüksek seviyeye çıkartılmıştır. Tüm bunlar ile birlikte uzaktan eğitim sistemleri kullanılabilirlik ve erişilebilirlik açısından eğitim almak isteyen bireylere avantajlar sunmaktadır. Uzaktan eğitimin faydaları ve avantajları;

  • Kolay ara yüz ile eğitime hızlı erişim,
  • Doğru dil desteği ile ana dilde sunulan sistemler,
  • İnternet bağlantısının bulunduğu her noktada eğitim alma imkanı,
  • Eğitim alanında faaliyet gösteren her kurumun masraflarını azaltabilmesi

Şeklinde sıralanabilmektedir. Tüm kısa avantajlar dahi göz önünde bulundurulduğu zaman uzaktan eğitim yazılımı çok daha tercih edilebilir bir hal almaktadır.

 

 

Fiziki Ortama İhtiyaç Duyulmaması

 

Uzaktan eğitim satışı ile sunulan sistemlerde herhangi bir şekilde fiziki ortama ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu durumda zaman kayıplarının önüne geçilmesine aktif bir oynamaktadır. Özellikle eğitim vermek ya da eğitime ulaşmak için yollarda ve trafikte harcanan zaman kayıpları uzaktan eğitim aracılığı ile oradan kaldırılmaktadır.

 

 

Eğitim Masraflarının Azalması

 

Uzaktan eğitim sistemleri eğitim masraflarının azalmasında son derece etkilidir. Öncelikli olarak bu sistemin kullanılması için fiziki bir ortama ihtiyaç duyulmaması doğrudan elektrik, su ve ısınma gibi masrafların ortadan kaldırılmasına imkan tanımaktadır. Bununla birlikte eğitime ulaşmak için yol ve yakıt masrafları da uzaktan eğitim yazılımı ile ortadan kalkmaktadır. Bu sayede eğitim süreci çok daha masrafsız bir hal almaktadır. Gerek eğitimi sağlayan kurumlar için gerekse de eğitim alan bireyler için uzaktan eğitim en uygun maliyetli yöntemdir.

 

 

uzaktan-egitim-faydalari-2

 

Kaliteli Eğitime Hızlı Erişim

 

Uzaktan eğitim yazılımı kaliteli eğitime son derece hızlı bir erişim sağlanmasına olanak tanımaktadır. Uzaktan eğitimin faydalarıı, eğitimin kalitesi, sağlanan imkanlar ve sunulan araçlar ile doğru orantılıdır. Uzaktan eğitim, eğitim sürecinde birçok farklı imkandan ve araçtan faydalanılmasına imkan tanımaktadır. Bunlardan birkaçı, eğitimin her an yeniden izlenebilmesi, kullanılan dijital araçlar ile akılda kalıcılığının arttırılması,  sunulan teknolojik seçenekler ile uygulamalı eğitimin daha profesyonel hale getirilmesi şekilde sıralanabilmektedir.

 

 

Doğru Eğitime Her Noktadan Erişim Sağlanması

 

Günümüzde uygulanan yüz yüze eğitim sürecinde her konumda aynı kalitede eğitim imkanı sağlanamamaktadır. Ancak uzaktan eğitim sistemi istenilen her noktadan olabilecek en doğru eğitime ulaşılmasına imkan tanımaktadır. Bu sayede doğru eğitimi alan öğrenciler başarılarını profesyonel düzeylere çıkartabilmektedir. Özel ders yazılımı ile öğrenci hangi konumda olursa olsun kişiye özel ders imkanı sağlanabilmektedir. Bu durumda öğrencinin sadece bulunduğu konumdaki seçenekleri tercih etme zorunluluğu ortadan kaldırılmaktadır.

 

 

Eğitim İmkanlarının Geliştirilmesi

 

Uzaktan eğitim yazılımı sayesinde eğitim imkanları geliştirilmektedir. Teknoloji doğrudan eğitimin içerisinde yer almakta ve profesyonel bir şekilde kullanılmaya başlanmaktadır. Bu sayede eğitimin olabilecek kapsamlı hale getirilmesine imkan tanınmaktadır.