BigBlueButton Yazılımının Özellikleri Ve Faydaları

BigBlueButton Yazılımının Özellikleri Ve Faydaları

Uzaktan eğitim portalı olarak hizmet veren BigBlueButton yazılımı birçok farklı özelliği ve faydayı kullanıcılarına sağlamaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ve şartlar sayesinde uzaktan eğitimin önemi fazlası ile artmış durumdadır. Uzaktan eğitim öğrenci ve öğretmenler için birçok farklı avantaj ve yeniliği ortaya koymuştur. Yeniliklerin kullanılmasında son derece ektili bir uzaktan eğitim yazılımı olan BigBlueButton birçok öğrenci ve öğretmen tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Yazılımın özellikleri göz önünde bulundurulduğunda tercih edilmesinde yaşanan yoğunluk son derece doğaldır.

BigBlueButton Yazılımın Özellikleri

BigBlueButton yazılımı son dönemde uzaktan eğitime karşı artan ilgi ile gelişimine devam etmektedir. Sürekli olarak geliştirilen ve güncellenen bu yazılıma yeni özellikler eklenmekte ve eksikler giderilmektedir. Uzaktan eğitim yazılımı olarak ele alındığında eksiklerin giderilmesi ve eklenen her bir özellik eğitimin verimliliğini arttırmaktadır. Yazılımın başlıca özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kamera açma imkânı ile yüz yüze eğitim kadar etkili bir ders imkânı sağlanmaktadır. Öğretmen isterse öğrencilerin birbirlerini görmelerini sağlayabileceği gibi, sadece öğretmeni görmelerini de sağlayabilir.
  • Anket soruları seçeneği ile ders içerisindeki sorunların öğrenciler tarafından anlık olarak cevaplanabilmesi sağlanmaktadır.
  • Eğitimcilerin yönetmiş olduğu soruları her öğrenci mikrofon ile sesli bir şekilde cevaplayabileceği gibi genel sohbet alanı ile da cevaplayabilmektedir.
  • Paylaşılan notlar bölümü sayesinde öğrenciler ile doğrudan uzaktan eğitim yazılımı aracılığı sayesinde ders notları paylaşılabilmektedir.
  • Yazı tahtası seçeneği ile dijital ortamda gerçek bir sınıf tahtası oluşturulabilir ve yazılı olarak işlenecek dersler bu noktadan öğrencilere aktarılabilir.
  • Ekran paylaşma seçeneği ile uygulamalı derslerde öğrencilerin bilgisayar ekranını takip ederek gerekli uygulamaları takip etmesine ya da yerine getirmesine imkân tanınır. Bu noktada uzaktan eğitim yazılımı BigBlueButton üç farklı seçenek sunmaktadır. Eğitimci bu üç farklı seçenekten birini seçerek doğru ekran paylaşımını sağlayabilmektedir. Seçenekler ekranın tamamı, uygulama penceresi ya da chorome sekmesi şekilde değişmektedir.
  • Öğrencilerin söz alarak derse etkin katılımı sağlanmaktadır. Durumu ayarla seçeneğinden “El kaldır” işaretlendiğinde söz isteyen öğrenciler eğitimci tarafından gözlemlenebilmekte ve derse katılımı sağlanabilmektedir.

BigBlueButton Yazılımın Faydaları

BigBlueButton özellikleri ile birçok faydayı gerek öğrencilere gerekse de eğitimcilere sağlamaktadır. Bu faydaların başında uzaktan eğitim sistemi ile yaşanan eğitim verimsizliğinin ortadan kaldırılması gelmektedir. BigBlueButton geliştirilen yazılımı ile uzaktan eğitim ile de eğitimde verimliliğin arttırılmasına fayda sağlamaktadır. Eğitimciler için özel olarak geliştirilen araçları ile yazılım eğitimciler açısında da birçok farklı noktada fayda sağlar. Bu faydalardan uzaktan eğitim sistemi ile sınıfın doğru yönetilebilmesi ve öğrencilerin kapsamlı bir şekilde kontrol edilebilmesi en önemli olanlarından bir tanesidir. Eğitimci sınıf ve öğrenciler ile olan diyalogunu doğru bir şekilde sağladığında dersin verimliliği artmaktadır. Derse katılım sağlayacak öğrencilerin gözlemlenebilmesi, yüz yüze eğitimde olduğu gibi öğrenciler ile birebir ilgilenme fırsatları ve doğrudan görüntülü ya da sesli iletişim ile en verimli iletişimin kurulması BigBlueButton yazılımın sağladığı faydaların başında gelmektedir. Yazılım özel canlı ders sistemi ile de öne çıkmaktadır. Yazılımın geliştirme ekibi tamamen gönüllü bir ekipten oluşmakta ve gelişimi her geçen gün github üzerinden devam etmektedir. UzePortal ekibi olarak bu gelişmelere ortak olmaktan büyük mutluluk duymaktayız. BigBleButton canlı ders yazılımının en büyük avantajlarından birisi de yazılımın kendi sunucularımızda barınıyor olmasıdır. Böylelikle veri gizliliği ön planda olan sektörlerde bu büyük bir önem arz etmektedir. Diğer ücretli canlı görüşme ve canlı ders yazılımları ile karşılaştırıldığında ise çok daha cüzi miktarlara bu eşsiz özellikleri kullanabilmektesiniz.

UzePortal
Henüz yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum:
Name
Email
Website