BigBlueButton İle Zoom Karşılaştırılması

BigBlueButton İle Zoom Karşılaştırılması

BigBlueButton İle Zoom Karşılaştırılması

Günümüzde gelişen teknolojiler ile giderek yayınlaşan uzaktan etiğim portalı süreçlerinde ve çevrim içi görüşmeler kullanılan yazılımların önemi oldukça artmıştır. Bu noktada öne çıkan iki farklı yazılım bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi BigBlueButton yazılımı diğeri ise Zoom yazılımıdır. Bu iki yazılım birbirinden farklı avantajlar sağlamakta ya da birbirine kıyasla bazı eksiklikleri barındırmaktadır. Kullanıcılar kendilerine en iyi kullanımı sağlayan yazılımı tercih etmektedir. Ancak buna karar vermek oldukça zordur. Özellikle de uzaktan eğitim yazılımı olarak ele alındıklarında yaşanan sorunlar hangi yazılımın tercih edileceğine karar verilmesinde etkin bir rol oynamaktadır.

 

Hangi Yazılım Tercih Edilmeli?

Uzaktan eğitim sistemi birçok avantajı beraberinde getirmiştir. Bu avantajlardan en doğru şekilde faydalanılmasına imkan tanıyan yazılımların tercih edilmesinde ise kararsızlıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Öne çıkan yazılımlardan olan BigBlueButton ve Zoom en çok tercih edilen canlı ders yazılımlarındandır. En doğru yazılımın tercih edilebilmesi için mutlaka avantajlar ve dezavantajlar bilinerek hareket edilmelidir. Aksi halde canlı ders yazılımı doğru verimliliğin elde edilmesine engel olmaktadır. Avanvtajlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebileceği gibi kullanılan alt yapılara görede farklılık gösterebilmektedir.

 

BigBlueButton Yazılımın Avantajları Ve Dezavantajları

BigBlueButton yazılımı özel canlı ders sistemi olarak kendisini öne çıkarmayı başarmıştır. Özellikle uzaktan eğitim süreçlerinde daha da çok öne çıkan yazılım sağladığı avantajlar ile bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. UzepPortal’ın da canlı ders altyapısı olarak kullanmakta olduğu bigbluebutton yazılımının avantaj ve dezavantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ekran paylaşımı ile uygulamalı derslerin öğrencilere en doğru şekilde aktarılmasına imkan tanımaktadır. Bu noktada yazılım farklı imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlar ekranın tamamının paylaşılması, herhangi bir uygulama penceresinin paylaşılması ya da tarayıcı sekmesinin paylaşılması şekilde sıralanabilir.
 • Dijital beyaz tahta seçeneği ile dersler sınıftaki fiziki tahtada olduğu gibi kolay bir şekilde işlenebilmektedir.
 • İnternette meydana gelen yavaşlamalar doğrudan dersin kesintiye uğramasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda verimliliğin düşmemesi için veri kaynaklarını en aza indirgenere kullanılmaktadır.
 • “El kaldır” seçeneği ile öğrenciler aktif bir şekilde ders içerisinde söz alabilmektedir.
 • Komplike bir canlı ders yazılımı olan bigbluebutton telefon, tablet, bilgisayarın yanı sıra smart (akıllı) televizyonlardan da bağlantıyı desteklemektedir. Bu haliyle öğrenciler her türlü akıllı cihazdan çok rahat bir şekilde derse katılmalarına imkan tanımaktadır.
 • Öğretmen canlı ders esnasında tüm kontrolü kendi elinde tutmaktadır. Öğrencilerin tüm yetkilerini düzenleyebilmektedir. Kulllanımı ve yönetimi çok kolaydır.
 • Ders esnasında öğrenciler kameralarını açmaları halinde öğretmen tek bir tıkla öğrencilerin kameralarını görmelerini engelleyebilir. Böylelikle öğrenciler sadece öğretmeni görürken, öğretmen ise tüm öğrencileri görebilmektedir.
 • Ders enasında öğretmenin yüklediği sunumlar istenilmesi halinde öğrenciler tarafından indirilebilmektedir.
 • Ders esnasında öğretmen çoktan seçmeli sorular sorabilir ve öğrenci cevapları ekrana yansıtılır.
 • Bigbluebutton yazılımı gerekli yeterliliğe sahip sunuculara kurulabilmektedir. UzePortal olarka tüm sunucularımız İstanbul ve Bursa illerinde bulunan veri merkezlerinde bulunmakBöylelikle kişisel veriler yurt dışına çıkmaz. Büyük bir sorumluluk olan kişisel verilerin korunması (KVKK) yönüyle gerkeli sorumluluğu da büyük ölçüde üzerinizden almaktadır.
 • Ek bir program kurma gerektirmez. Web tabanlı çalıştığı için tek tıkla derslere giriş yapılabilir.
 • Canlı dersler kaydedilerek, daha sonra öğrenciler tarafından izlenebilmektedir.
 • Özellikle öğretmenin internet bağlantısının kötü olması durumunda ders esnasında seste ve görüntüde kesilmeler olabilmektedir.
 • Tamamiyle kullanılacak kuruma veya kuruluşa özel olarak kurulum yapılan bigbluebutton, ücretlendirme olarak zooma göre fiyat olarak farklılık göstermektedir.

 

Zoom Yazılımın Avantajları Ve Dezavantajları

Uzaktan eğitim canlı ders yazılımı tercih edilirken en çok öne çıkan yazılım olmayı başarmış olan Zoom birçok avantajı kullanıcılarına sunmaktadır. Ancak Zoom yazılımın birçok farklı dezavantajı da bulunmaktadır. Tüm bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İnternet hızına göre otomatik olarak ayarlanan ses ve görüntü kalitesi. Bu durum bazı noktadalar göz önünde bulundurulduğunda dezavantaj olabilmektedir.
 • Kaydetme ve tekrar oynatma özelliği. Bu özellik özellikle uzaktan eğitim paketi sahibi olan öğrencilerin dersleri kaçırsalar dahi tekrar dinleme fırsatı bulmalarına imkan tanımaktadır.
 • İşletim sistemleri ile sorunsuz uyum. Bu noktada Zoom yazılımı mobil cihazları da desteklemektedir.
 • Gelişmiş ve ancak bir nebze olsun karışık bir ara yüze sahiptir ve ingilizcedir.
 • 3 farklı ekran görüntüsü görüntüleyebilme imkanı.
 • Giriş kısmında yaşanan sorunlar. Kullanıcı adı ve şifre doğru olsa dahi yanlış ibaresinin çıkası durumu birçok öğrencinin derslere erişmesine engel olmaktadır.
 • Derslere girişte üyelik şartı aranmadığı için öğrenciler istedikleri isimle derse girebilmektedirler. Bu da bazen hoş olmayan durumlara neden olmaktadır.
 • Yazılım üzerindeki yoğunluk arttığında çökme, donma ya da kasma gibi sorunlar yaşanmaktadır.
UzePortal
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.